למצוא שלווה בעזרת הבודהא

 

 

למצוא שלווה בעזרת הבודהא

 

 

בודהאא 

לפני כמה חודשים נתקלתי בכתב עת מקומי שסיפר על הבודהיזם כדרך חיים ותרופת פלא.

במבט מרפרף  זו הייתה נראית לי דרך והשראה שמתאימה להודו, חשבתי  על המנזרים הבודהיסטים ועל טיול אחרי צבא, אבל בהמשך למרבה ההפתעה גיליתי דרך חיים שפונה לכולם. חוץ מזה שמדובר בדת הרביעית בגודלה בעולם, ואפשר לשער שמספר המאמינים בה הוא יותר מ500 מיליון.

מה  שקרץ לי בתורתו של הבודהא זו האפשרות   למזער את הסבל  בעולם רווי  אכזבות פרידות, כישלונות, מוות, עולם בו אפילו רגע לידתנו מלווה בבכי. האפשרות להיות תחת שליטה בחייך ולחיות ללא מכאוב הרנינה את ליבי, קיבצתי כמה תרגולים  פרקטיים:  

 

תתרגלו יוגה

יוגה נחשבת נורא טרנדית ומגניבה, ולא תמיד חושבים עליה בהקשר של בודהיזם והשגת שלווה נפשית .אבל היוגה אכן עשויה  לשפר  את חייכם באופן ניכר, מהו סודה ?

ראשית, היוגה עוזרת בבעיות בריאותיות רבות, כמו גם באיבוד משקל, אולם יש לה עוד יתרונות.

היא מסייעת ברוגע ,שליטה ושלוות נפש. עצם הפעולה של הנוכחות כאן ועכשיו ושל תרגילי היוגה והנשימות ,מסייעת לנו לראות את העולם ממבט שונה. להיות פה, ולאחד בין הגוף לנפש, לנשום עמוק, לתרגל, להרגיש. האיחוד מושג  גם  על ידי שכננו המתקשים יותר להתגמש , כולנו שווים באותו המעמד. אנחנו מתרגלים יוגה וחשים את הכאן  ועכשיו של הגמישים יותר ופחות.

 

    יוגה

מדיטציה

אחד הדברים שהכי נקשרים עם בודהיזם זו מדיטציה,

אומנם המדיטציה הגיעה מהודו וממזרח אסיה אולם כבר מזמן התאימה את עצמה למערב.

למדיטציה  יש הרבה מאוד יתרונות ,המחשבות שלנו עמוסות, יש לנו 60.000 מחשבות ביום במדיטציה מחפשים את העצירה, את הרגעים הללו של התחברות פנימה וגילוי האני הפנימי, הייעוד, מה שנותן שקט ושמחה.

המדיטציה משנה את המתרגלים אותה, עוזרת לך להתחבר לשקט הפנימי בעולם סואן עם הרבה גירויים חיצוניים שלא תמיד נעימים.

תעשו את זה תהיו מהחלוצים, כי  אומרים שבעוד חמישים שנה אנשים יתרגלו מדיטציה כמו שהם עושים ספורט או שוחים, באופן שגרתי ויומיומי.

חיו עם חמלה

חמלה היא מסורת מאוד מרכזית  בתורתו של הבודהא, ויותר מזה היא נדבך  שתלוי בשלבים האחרים. הגישה של הדראמה  גורסת שאם כל התרגולים שמכוונים להעלות מודעות כמו מדיטציה לא יהיו עטופים בחמלה הם יכולים להיות הרסניים ומיותרים. בקיצור אי אפשר להתפתח בדרך הרוחנית ללא חמלה.

 

למה זה מסייע לנו לחוש חמלה?

כי זה אמצעי למציאת השלווה הפנימית, בעת שאנו חומלים על עצמינו ופחות מבקרים יכולים אנו לרפא את עצמינו מסבל נפשי וצלקות שצברנו בימי חיינו.

חוץ מזה שגם חמלה כלפי אחרים יכולה לעזור לנו, היא מסייעת לנו להתקרב לאנשים, לכעוס פחות ובגדול להיות מצוברחים פחות. זה נשמע קשה לחוש חמלה גם במצבים שאתה ממש כועס על מישהו או משהו או סיטואציה כלשהי, אבל תרגול של חמלה ועוד חמלה יעניק לנו ביטחון ואור.

 

 

חמלה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

תפיסת אי ההיקשרות

זה נשמע מוזר ותמוה, איך אפשר לא לפתח רגש והיקשרות עם אנשים אבל לא מדובר על זה, מדובר על תפיסה לפיה יש לחיות עם קבלה לארעיות החיים .

בתפיסה הבודהיסטית מדברים על חוסר סיפוק ואי נחת כחלק שגרתי  מהחיים,מדברים על תהליכי החיים שגם המשמחים שבהם לא פשוטים, (לדוגמא גם לידת תינוק כרוכה בכאבים רבים)

  מה שבמיוחד יוצר אצלנו סבל זה חוסר היכולת להבין שהכל חולף.

לא תמיד אנחנו ממשיכים בדרך שהתחלנו בה .יש בחיים פרידות קשות ושינויים שנכפים עלינו. אבל אפשר לקחת את מצבים אלה כחלק ממשי מהחיים, ולחפש יתרונות ושמחה גם במצבים קשים. למשל אם טסנו לברזיל והגענו בטעות לסין, זה מבאס, נכון, אבל בהחלט אפשר לנסות ולנצל את סין וללמוד ממנה ולהכיר תרבות חדשה.

 

 

 

חשיבה חיובית:

יש במערב נטייה לטפס אל עבר פסגת השלמות, כולם רוצים להיות  הכי יפים, הכי עשירים, הכי מצליחים. יש בנו נטייה לחפש את הדברים השליליים שמונעים מאתנו את ה"מושלמות" זאת ועוד, משחר האנושות אנחנו מכוונים לחפש את החסר וזאת על מנת לשרוד, אולם בבודהיזם יש תורות שלמות שמלמדות איך לדחוק מחשבות שליליות החוצה או  להחליף אותם בחיוביות, יש למשל שיטה שאומרת שברגע שמופיעה לך מחשבה שלילית תחליף אותה מיד בחיובית, זה כמובן גם מחייב חמלה והכלה כלפי עצמך. על פי הבודהיזם, מחשבה יוצרת מציאות וברגע שנשדר ליקום מחשבות טובות דברים טובים יגיעו, את זה כמובן ניתן לראות בעוד כמה וכמה תורות רוחניות כולל ביהדות.

 

 

מדיטצייה 

 

 

הבודהיזם מציע לנו הרבה תובנות ודרכים בהם נוכל להיות רגועים יותר ומאושרים. קיבצתי פה כמה  רעיונות פרקטיים בהם נוכל בתור התחלה להתחבר לעצמנו ולשלווה הנכספת, מקווה שתאמצו אחד או יותר מהפעולות או הרעיונות שהזכרתי.