איך לגלות מי משקר לכם?

איך  לגלות מי משקר לכם?

מטמון קסם

 
כולנו שומעים הרבה שקרים בחיי היום יום ולא תמיד מבחינים בכך ,האדם הממוצע שומע בין 10 ל200 שקרים ואפילו לא מנסה לזהות אותם.
מחקרים  מצביעים על כך שלמשל תלמידי הקולג' משקרים לאימותיהם בחמישית מכל האינטראקציות בניהם. עוד מצאו  שזרים משקרים זה לזה שלוש פעמים כבר במהלך הפגישה הראשונה.

 

 

יש סיטואציות בחיי היום יום  שחשוב לזהות מי משקר לנו, זה יכול להיות בראיון עבודה שהמעסיק נותן לנו פרטים שגויים לגבי התפקיד, או  מול בן זוג שממציא לנו סיפורים שונים העיקר לא לספר איפה הוא היה בדיוק ומה עשה שם. פול  אקמן בסדרה שלו "שקר לי" בוחן את תנועות מקרוניות שאדם עושה, תנועות אלה מגיעות מאזור לא מודע במוח והם מסגירות תחושות שהאדם מנסה להסתיר.

למשל נוכל לראות חוויה שאדם יתאר כמזוויעה וקשה אך בהבעה מקרונית נוכל לראות תחושה של סיפוק ושמחה. לכן חוקרים פעמים רבות מצלמים את החקירה ועוברים עליה אחר כך כמה פעמים ועל פי חוקים מסוימים כמו חוסר תאימות בין אופן הסיפור להבעות הפנים אפשר לגלות דברים.

אספתי כמה מהסימנים הכי פופולאריים שיסייעו לנו וידליקו בנו אורות אדומים בעת שמתעורר בנו חשד שמשקרים לנו ולכל מקרה שבו נרצה לבחון את העומד מולנו. 

 

 

לא תראו אותם ממצמצים

אם אתה מפנה מבט ישיר ואמיץ לדובר מולך, אתה נחשב דובר אמת, לכן לפעמים דווקא שקרנים יסתכלו עליכם בישירות רבה מידיי ולא ימצמצו בכלל, אבל כאן הם הרחיקו לכת, וזה עשוי להיות סימן לזיהוי שקרן, כי מבחינה פיזיולוגית לא למצמץ בכלל זו עבודה מאומצת. לכן כדאי לשים לב לקשר העין  ועד כמה הוא אמיץ וישיר.

 

שאתם משנים את נושא השיחה הם שמחים

 

אחד מאמצעי המבחן הברורים לזיהוי השקרן הוא לשנות את נושא השיחה במהירות, אם תעשו כן, תשימו לב לרווחה ולשמחה שפושטת באדם שמולכם, אנשים שמשקרים מחפשים דרכי מילוט.

לעומת זאת, אם האדם שמולכם דובר אמת הוא יהיה נבוך מן השינוי וירצה לחזור לנושא הקודם.

 

 

תאמרו להם לספר את הסיפור ברוורס

 

שקרנים משקיעים מאמץ רב די להקנות אמינות לסיפור, בכל מקרה, ברגע שאתם מבקשים מהם לספר את הסיפור אחרת הם מתבלבלים, וכך קל יותר לפענח את הרמזים לשקר, קשה להם להשקיע מאמץ גם בשקר וגם בניסיון לשלוט בהבעות הפנים ולהקנות לסיפור אמינות.

מובן שטכניקה כזו משמשת רוב את החוקרים ,אך גם אתם תוכלו לנסות ולשאול שאלות כמו "אז מה אמרת שקרה לפני כן"? ואז לראות אם הם לא מתבלבלים.

וכך  זה יהיה קל יותר לזהות את מסלפי האמת.

 

 

 

 

מחשבה מעמיקה מידיי

אם האדם שמולכם משקיע מחשבה עמוקה מידיי ומאולצת כדי לספר לכם את הסיפור, זה סימן שהוא מתאמץ לייצר ולהמציא סיפור שלא קיים. זהו אות שהוא מנסה בקושי רב להשלים בסיפור פרטים שלא התרחשו מעולם.

 

הם לרוב נמנעים מקשר עיין

לא תמיד זה סימן מזהה לשקר, ייתכן שבגלל הבדלי תרבויות הם יימנעו מקשר עיין, אבל לרוב שקרנים באופן לא מודע יימנעו מקשר עיין.

.

 

ערפל שמצביע על אי וודאות

 

אם הדובר מספר סיפור חשוב ובכוונה הוא משמיט את הפרטים העיקריים , ייתכן שהוא משקר, למשל,  מישהו מספר לך סיפור כיסוי כמענה לתירוץ למה הוא לא אכל לך את הקורנפלקס  בבוקר, אם הוא משמיט את השעה המדוברת ושאר פרטים חשובים ,יש פה סימן לערפול.

נוסף על כך, אי וודאות מבחינת הטון והקול יכול גם כן להדליק נורה אדומה "אם נראה שהאדם מדבר במן טון וזרימה לא וודאית קול נמוך ואז גבוה וכן להיפך זה סימן לשקר.

הם חוזרים על השאלה ששאלת אותם

נכון שאולי הם רק מוודאים ששמעו אותך נכון ,אבל יש גם סבירות גבוהה לכך שהם פשוט מנסים להרוויח זמן כדי לחשוב ולייצר תשובה שלא קיימת ופשוט לשקר, כך שאם הם עושים זאת, כדאי לשים לב, ולשקול ולקחת את זה בחשבון, יחד עם עוד גורמים שיכולים להצביע על שקר.

קדושים יותר מהאפיפיור

אנשים שמנסים להיות כנים מידיי ושהם אומרים משהו או מצהירים על הנאמר הם יכולים להקצין בביטויים המצהירים על אמיתות דבריהם למשל "אם הייתי צריך להישבע על התנ"ך, הייתי נשבע" או" הייתי נשבע ביקר לי ביותר"  או אפילו "בכל הכנות האפשרית".

זה מעט מחשיד, ומדוע? כי אם כל כך חשוב לך להדגיש שאתה דובר אמת ,אתה כנראה חושש להיחשף, לא רוצה  שיחשבו ששיקרת ולכן חייב להקצין עמדות.

בכל מקרה כזה של שבועות ואמיתות ,יש לבדוק טוב טוב עד כמה "האמיתות" הללו נכונות.

 

אחרון והחשוב ביותר לשים לב לאינסטינקטים

 

למרות כל אמצעי הזיהוי והשיטות השונות ,יש ראשית כל לחוש את האינסטינקטים , מחקרים שונים אוששו את זה בפועל, חוקרים וגם סתם אזרחים שחשבו  שמשקרים להם, הצליחו בסופו של דבר היכן שנכשלה החקירה הרשמית של הבעות הפנים ושאר אמצעי הזיהוי. לכן כדאי להקשיב לטון ,לשים לב לשפת הגוף . אבל בסופו של דבר לתחושת הבטן שלנו יש תפקיד מכריע  בחיים בכלל כמו גם בזיהוי האדם מולנו.

 

אם כן, אם ארצה לסכם את נושא זה של זיהוי האדם העומד מולנו ,אציין כי בהחלט ניתן ורצוי להשתמש באמצעי זיהוי של הבעות פנים, טון, ומחוות גוף ושפה. אבל כמו בכל בדיקה של מערכת יחסים, סיטואציות מורכבות ויחסים בינאישיים בחיי היום  יש הפעיל את החוש השישי ולשים את תחושות הבטן במקום מרכזי.